Rozwój dziecka z alergicznym nieżytem nosa (ANN)
Alergiczny nieżyt nosa u dzieci
Alergiczny nieżyt nosa u dzieci, nazywany także katarem siennym lub pyłkowicą, jest reakcją organizmu na wdychane alergeny: pyłki traw, drzew, zbóż, ziół i chwastów, sierści i naskórka zwierząt domowych, roztoczy kurzu, czy grzybów i pleśni. Może mieć charakter sezonowy i nasilać się wraz z kalendarzem pyleń roślin, lub trwały. Katar alergiczny u dzieci jest wyjątkowo dokuczliwy.
Z nosa wydostaje się cieknąca, wodnista wydzielina, utrudniająca codzienne aktywności. Często dochodzi do łzawienia, kichania, zapalenia spojówek. W nocy dobry sen zakłóca katar, bóle głowy, i uczucie ciężkości. Następuje obrzęk śluzówki, mogą pojawić się bóle zatok.
lek.
Maria Woźniak
alergologNajważniejszą rolą rodziców w przypadku takiej choroby jak alergia u dzieci, jest udzielanie emocjonalnego wsparcia, tłumaczenie objawów choroby i pokazywanie ciekawych alternatyw spędzania wolnego czasu. Wszystko po to, aby choroba nie powodowała izolacji i poczucia osamotnienia, i wykluczenia z grupy rówieśniczej.
Alergiczny nieżyt nosa a ograniczenia aktywności
Nietrudno zgadnąć, jak alergiczny nieżyt nosa u dzieci, wpływa na ich samopoczucie i aktywność. Rozdrażnienie, niewyspanie i regularnie cieknący nos, który należy nieustannie wycierać, sprawiają, że mały dziecięcy świat zaczyna być trudny. Ponadto dochodzą problemy z udrażnianiem nosa i usuwaniem wydzieliny, co jest problemem u małych dzieci. U starszych dzieci dochodzi do ograniczenia aktywności i przestrzeni: wyjazd na wycieczkę w plenerze, weekend rodzinny na działce czy też gra w piłkę na boisku z rówieśnikami, stają się barierą trudną do pokonania. Niekiedy alergia powoduje trudności w oddychaniu, zatem wysiłek fizyczny powinien być ograniczony w okresie pylenia i aktywności alergenów.
W przypadku alergicznego nieżytu nosa u dzieci dochodzą też problemy z nauką – przyjmowanie leków antyhistaminowych powoduje obniżenie koncentracji, a przecież każdy koniec letniego semestru obfituje w sprawdziany i egzaminy. Bardzo trudno wtedy się uczyć, poprawiać oceny i funkcjonować w pełni sił.
Jak pomóc dziecku z alergicznym nieżytem nosa?
Oczywiście najważniejszym działaniem ze strony rodziców jest umożliwienie dziecku pomocy medycznej: diagnostyki i planu leczenia, pilnowania przyjmowania odpowiednich dawek leków, przestrzegania diety. Dobrze, aby każdy rodzic na bieżąco monitorował kalendarz pyleń różnych roślin. To pozwoli na ograniczenie kontaktu dziecka z alergenami i uchroni przed wywołaniem reakcji uczuleniowej.
Do zadań rodziców małych dzieci należy oczyszczanie nosa z wydzieliny alergicznej. Do tego mogą posłużyć dostępne na rynku aspiratory. Dobrze jest też rozważyć zakup dobrej jakości oczyszczacza powietrza oraz nawilżacza, aby zwłaszcza pokój i sypialnia dziecka ułatwiały oddychanie i zasypianie. W przypadku korzystania dziecka z piaskownicy, należy bardzo dokładnie myć ręce, a oczy przemywać solą fizjologiczną. Warto wybierać takie place zabaw i boiska do gry, gdzie powierzchnia pokryta jest miękkim tworzywem, zamiast trawy i piachu. Ponadto w okresie intensywnych pyleń warto ograniczyć ekspozycję dzieci na alergeny na otwartej przestrzeni jak parki, łąki, lasy liściaste a wybierać wycieczki do muzeów, sal zabaw, i lasów iglastych. Kierunek wakacyjnych podróży należy także dobierać pod kątem intensywności pyleń roślin w aktualnych kalendarzach. W zależności od regionu Polski, pylenia mogą mieć inny stopień nasilenia oraz występować później bądź wcześniej.
W przypadku problemów z koncentracją i trudnościami w nauce z powodu alergicznego nieżytu nosa, można częściowo zaplanować naukę i zdobywanie ocen np. na początku semestru, kiedy pylenie roślin jest mniej intensywne. Natomiast najważniejszą rolą rodziców w przypadku takiej choroby jak alergia u dzieci, jest udzielanie emocjonalnego wsparcia, tłumaczenie objawów choroby i pokazywanie ciekawych alternatyw spędzania wolnego czasu. Wszystko po to, aby choroba nie powodowała izolacji i poczucia osamotnienia, i wykluczenia z grupy rówieśniczej.
Alergiczny nieżyt nosa a sport u dziecka
Alergiczny nieżyt nosa u dziecka może być, ale nie musi, przeszkodą w czynnym uprawianiu sportu. Wybór niektórych dyscyplin sportowych wymaga większej elastyczności w działaniu ze strony rodziców i małych sportwców, ale nie oznacza całkowitej rezygnacji. W okresie intensywnego pylenia roślin gra w piłkę na zielonej murawie może okazać się trudna, ale istnieją także boiska sportowe zakryte wielkimi balonami, gdzie można potrenować, a kontakt z alergenami jest ograniczony. Ponadto warto zachęcić dziecko w okresie intensywnego pylenia roślin to korzystania z basenu i atrakcji wodnych, jak zjeżdżalnie i wodne labirynty, a także wszystkich aktywności sportowych, odbywających się w halach i salach sportowych, takich jak: gimnastyka artystyczna, taniec, sporty walki. Ciekawą atrakcją na wspólne weekendy mogą być sporty zimowe w mieście: jak hokej na lodzie, czy po prostu łyżwy. Dłuższy odpoczynek i rodzinne wakacje można planować także zimą: nauka jazdy na nartach czy desce snowboardowej będzie doskonałym kompromisem między alergią a sportem. Latem doskonale sprawdzą się sporty wodne nad morzem, jak np. windsurfing.
Choć alergiczny nieżyt nosa u dzieci, jak również inne choroby alergiczne są trudne do wyleczenia i podporządkowują życie całej rodziny, to nie wykluczają dzieci z aktywności sportowej. Warto tylko te działania zaplanować tak, aby maksymalnie ograniczyć kontakt z alergenami.
Konsultacja merytoryczna: lek. Maria Woźniak - alergolog
Mapa
pyleń
ZOBACZ WIĘCEJ
Kalendarz
pyleń
ZOBACZ WIĘCEJ
Aplikacja Mobilna dla alergików
Momester Nasal UWOLNIJ NOS
To aplikacja stworzona specjalnie z myślą o alergikach. Ma ułatwiać osobom cierpiącym na ANN kontrolę objawów choroby oraz poprawić komfort codziennego życia.
Aplikacja umożliwia monitoring aktualnego stanu pylenia roślin w całej Polsce.
Dane zintegrowane są z największym ośrodkiem badań alergenów w Polsce OBAS i aktualizowane w aplikacji codziennie.
Praktyczne porady o alergii
Rozwój dziecka z alergicznym nieżytem nosa (ANN)
Alergiczny nieżyt nosa u dzieci, nazywany także katarem siennym lub pyłkowicą, jest reakcją org
Czytaj więcejAlergiczny nieżyt nosa - czym się charakteryzuje i jak go leczyć
Alergiczny nieżyt nosa to reakcja obronna organizmu na wdychany alergen: pyłki drzew, traw, kurz,
Czytaj więcejWakacje alergika
Alergia, jest chorobą, która powoduje wiele ograniczeń w życiu alergika i jego rodziny. Determin
Czytaj więcejNieleczony ANN
Alergiczny nieżyt nosa jest stanem zapalnym śluzówki nosa i zatok. Wywołują go alergeny wziewne
Czytaj więcejProblemy szkolne dzieci z ANN
Alergiczny nieżyt nosa u dzieci, zwłaszcza w wieku szkolnym, znacząco wpływa na funkcjonowanie w
Czytaj więcejAlergia - kalendarz pylenia roślin
Alergia na pyłki roślin to typowa alergia sezonowa, charakteryzująca się nieżytem nosa, kichani
Czytaj więcejObjawy alergii na sierść zwierząt domowych
Alergia na sierść zwierząt domowych jest częstym schorzeniem i kłopotliwą chorobą. Dokucza ni
Czytaj więcejObjawy alergii na sierść zwierząt domowych
Alergia na sierść zwierząt domowych jest częstym schorzeniem i kłopotliwą chorobą. Dokucza ni
Czytaj więcejPrzewlekła pokrzywka idiopatyczna – objawy, przyczyny i leczenie
Pokrzywka idiopatyczna to rodzaj pokrzywki o trudnej do zidentyfikowania przyczynie, przypominające
Czytaj więcejLista najczęstszych alergenów
Pokrzywka idiopatyczna to rodzaj pokrzywki o trudnej do zidentyfikowania przyczynie, przypominające
Czytaj więcejAlergia - przyczyny powstania
Przyczynami alergii są czynniki, wywołujące w organizmie człowieka reakcję obronną układu odp
Czytaj więcejJak wyglądają testy alergiczne?
Alergie pokarmowe, wziewne na pyłki traw i drzew, na sierść zwierząt, roztocza, pleśń i grzyby
Czytaj więcejPokój dziecka z ANN
Alergiczny nieżyt nosa to choroba o podłożu alergicznym, nazywana często pyłkowicą lub katarem
Czytaj więcej