Allertec kontakt

Objawy alergii na sierść zwierząt domowych

Alergia na sierść zwierząt domowych jest częstym schorzeniem i kłopotliwą chorobą. Dokucza nie tylko alergikom, ale wymaga przeorganizowania życia całej rodziny. Warto zatem wiedzieć, jakie są główne przyczyny alergii na sierść zwierząt domowych, jak rozpoznać i diagnozować alergię oraz jakie są możliwe sposoby leczenia.

Alergia na sierść – przyczyny

Uczulenie na sierść zwierząt domowych jest wywołane przez szereg czynników. Objawy alergii powoduje sierść: włosy i podszerstek i wszystko to, co się na niej znajduje. Jest to złuszczony naskórek, mocz, ślina. Martwe komórki naskórka, zawierają białka, będące bardzo silnym i trudnym do usunięcia alergenem. Lekka sierść psa czy kota unosi się w powietrzu wraz z kurzem i zanieczyszczeniami, ponadto w łatwy sposób może być przenoszona na ubraniu.

I choć wydaje się, że alergia na sierść zwierząt dotyczy kwestii ich posiadania lub nie, to w praktyce potrafi dużo bardziej ingerować w życie prywatne. Doskonałym przykładem jest zamieszkanie w lokalu, w którym przebywał przez dłuższy czas kot. Odradza się takich działań alergikom, gdyż nadal – pomimo uprzątnięcia sierści, mogą znajdować się fragmenty martwego naskórka i alergizujących białek. I jeśli mieszkanie nie zostało poddane specjalistycznemu czyszczeniu i sterylizacji, a zawiera elementy powierzchni trudne do wyczyszczenia np. dywany, to prawie na pewno wywoła reakcje alergiczne u osób uczulonych.

Podobnie wygląda kwestia posiadania pupili – kotów i psów. Mitem jest, że rasy bezwłose tzw. nagie, lub tylko z włosem, a bez podszerstka, nie wywołują objawów alergii na sierść. Wywołują, gdyż podszerstek i włos, to tylko elementy złożonych objawów uczulenia na sierść zwierząt domowych. Natomiast regularne badania naukowe nad czynnikami wywołującymi alergie na sierść zwierząt domowych pokazują, że występują różnice w stężeniu alergenów w sierści psów i kotów u różnych ras, płci, wieku czy sterylizacji. Warto zauważyć, że równie mocno co psy i koty, uczulają popularnie hodowane w domach ptaki, gryzonie i płazy.

 

 

lek.
Maria Woźniak
alergolog

Mitem jest, że rasy bezwłose tzw. nagie, lub tylko z włosem, a bez podszerstka, nie wywołują objawów alergii na sierść.

 

Jak rozpoznać alergię na sierść?

Alergię na sierść zwierząt domowych możemy podzielić na alergie wziewne i alergie kontaktowe. Alergie wziewne wywołują unoszące się w powietrzu alergeny: cząstki naskórka, wyschniętą ślinę, pyłki i sierść, wywołują ataki duszności, kaszel, łzawienie i zapalenie spojówek. Drogą powietrzną dostają się zatem do oczu, nosa i dróg oddechowych, powodując napady astmatyczne i obrzęk. W przypadku alergii kontaktowej, wystarczy pogłaskanie psa, czy kota, aby pojawiła się pokrzywka, swędzenie i opuchlizna.

Przyczyny alergii w kontakcie ze zwierzętami bywają czasem niejednoznaczne do rozpoznania. Alergia na sierść zwierząt może być utajona i wybuchnąć gwałtownie ze zdwojoną siłą, lub przyjąć formę utajoną, i rozwijać się przez dłuższy czas etapami. Niekiedy jedynymi objawami uczulenia na sierść zwierząt, zwłaszcza u małych dzieci, mogą być przewlekłe zapalenia zatok, skłonność to częstego zapalenia płuc czy oskrzeli, astmy. Innym razem objawy uczulenia mogą wskazywać na sierść czy pióra domowych pupili, a alergię może wywoływać płyn przeciw pchłom, żwirek, pokarm dla rybek czy siano w klatce królika. Warto zatem, przed podjęciem trudnej decyzji o oddaniu lub przyjęciu do adopcji pupila, podjąć działania w kierunku diagnostyki możliwej przyczyny alergii.

Diagnostyka alergii na sierść zwierząt

Do określenia typu uczulenia na sierść zwierząt mogą posłużyć testy diagnostyczne: skórne i z krwi. Ich celem jest potwierdzenie wstępnej diagnozy lekarskiej i określenie poziomu nasilenia alergii. Testy skórne polegają na naklejaniu na plecach gazików nasączonych alergenami, które lekarz po 48 godzinach usuwa i ponawia próbę po upłynięciu kolejnych 24 godzin. Testy skórne mogą być także przeprowadzane punktowo, gdy na skórze przedramienia igłą rozprowadzane są substancje z alergenami, a po około 20 minutach odczytywany jest wynik. Są także teksty podskórne, które polegają na wprowadzenie alergenu pod skórę, i odczytaniu wyniku w czasie od 20 minut do 24 godzin. Testy alergiczne z krwi, polegają na pobraniu krwi i zbadaniu pod kątem występowania przeciwciał. Na wynik należy poczekać około 2-3 tygodnie.

Alergia na sierść – leczenie

Leczenie alergii na sierść zwierząt powinno być złożone i polegać na stosowaniu zaleceń i leków, przepisanych przez lekarza, a także zachowaniu nawyków higienicznych i odpowiednich warunków mieszkaniowych. Warto unikać kontaktów z alergenem, tak często jak tylko jest to możliwe. W przypadku łagodnego przebiegu alergii, należy często kąpać zwierzę, wyczesywać martwą sierść i nie dopuszczać do sytuacji, by zwierzę przebywało w sypialni, czy łóżku. Należy także w mieszkaniu usunąć tekstylia zbierające i zatrzymujące kurz i sierść, włochate, trudne do wyczyszczenia dywany, czy zasłony. Powinno się także kilka razy w roku zdecydować na profesjonalne pranie i sterylizację mebli tapicerowanych. Alergolog po zdiagnozowaniu alergii na sierść zwierząt może zdecydować o włączeniu do leczenia leków antyhistaminowych, obkurczających naczynia krwionośne, sterydów wziewnych, bądź też innych leków w postaci kropel do nosa lub spojówek, łagodzących objawy alergii.

 

Konsultacja merytoryczna: lek. Maria Woźniak - alergolog

Mapa

Mapa
pyleń

ZOBACZ WIĘCEJ

Kalendarz

Kalendarz
pyleń

ZOBACZ WIĘCEJ

Aplikacja Mobilna dla alergików

Momester Nasal UWOLNIJ NOS

To aplikacja stworzona specjalnie z myślą o alergikach. Ma ułatwiać osobom cierpiącym na ANN kontrolę objawów choroby oraz poprawić komfort codziennego życia.

Kwiat

Aplikacja umożliwia monitoring aktualnego stanu pylenia roślin w całej Polsce.

Telefon

Dane zintegrowane są z największym ośrodkiem badań alergenów w Polsce OBAS i aktualizowane w aplikacji codziennie.

Pobierz Pobierz
Telefon
Kwiat

Aplikacja umożliwia monitoring aktualnego stanu pylenia roślin w całej Polsce.

Telefon

Dane zintegrowane są z największym ośrodkiem badań alergenów w Polsce OBAS i aktualizowane w aplikacji codziennie.

Praktyczne porady o alergii

NASTĘPNE