Allertec kontakt

Rodzaje alergii. Poznaj swojego wroga

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Alergie możemy podzielić ze względu na czynnik, który wywołuje jej objawy. Takimi czynnikami są alergeny.

Główne rodzaje alergii – poznaj je wszystkie

Głównym podziałem ze względu na alergeny są:

  • Alergia pokarmowa - reakcja alergiczna pojawia się po spożyciu pokarmu zawierającego alergen. W najmłodszych latach życia alergia ta może dotyczyć białek mleka krowiego, następnie kolejnych pokarmów wprowadzanych do diety, a w dorosłości na praktycznie każdy produkt.
  • Alergia kontaktowa – w tym przypadku reakcja powstaje w wyniku bezpośredniego kontaktu z czynnikiem uczulającym. Przykładami takiej alergii są uczulenia na lateks, metale np. nikiel.
  • Alergia wziewna – tutaj czynnikami uczulającymi są alergeny mogące unosić się w powietrzu, a należą do nich roztocze, kurz, sierść zwierząt, pyłki drzew, traw itp.
  • Alergia iniekcyjna – dochodzi do niej w wyniku podania leku zawierającego alergen lub po ukłuciu przez owady. Najczęściej objawy pojawiają się po ukąszeniu lub ukłuciu przez owady np. alergia na jad pszczeli i innych owadów.

Rodzaje alergii – jak je rozpoznać?

Każdy rodzaj alergii może powodować różne objawy, od lekkich prawie niezauważalnych do ciężkich mogących spowodować trwały uszczerbek na zdrowiu włącznie.

Najczęstsze objawy alergii pokarmowej pochodzą właśnie z przewodu pokarmowego. Zaliczamy do nich wymioty, skurczowe bóle brzucha, nudności, biegunki lub zaparcia. Mogą występować również objawy skórne w postaci zaczerwienień skóry, obrzęków czy wysypek. W niektórych przypadkach może nawet wystąpić wstrząs anafilaktyczny, który jest nasiloną reakcją alergiczną mogącą skończyć się nawet śmiercią.

Objawy alergii kontaktowej lokalizują się w pobliżu działania alergenu. W zależności od natężenia może ona objawiać się swędzeniem skóry, wysypką po rozległe zmiany skórne z towarzyszącymi obrzękami i pęcherzami.

Przy alergii wziewnej podstawowe objawy pochodzą z górnych dróg oddechowych oraz oczu. U alergika może wystąpić katar, intensywne kichanie, zaczerwienienie oraz łzawienie z oczu, uczucie zmęczenia. W niektórych przypadkach mogą występować problemy z oddychaniem z uczuciem duszności.

Objawy alergii iniekcyjnej pojawiają się również w okolicy działania alergenu, czyli najczęściej ukłucia przez owady. Możemy odczuwać wtedy lekkie swędzenie, obserwować zaczerwienienie oraz bolesność w miejscu ugryzienia. Niestety u niektórych osób, takie zdarzenie może prowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego – nasilonej reakcji układu odporościowego na alergen. Osoby, u których wystąpił wcześniej w życiu wstrząs, powinny mieć zawsze przy sobie leki, które należy podać jak najszybciej po ukłuciu przez owad, na którego jad są uczulone.

Widzisz objawy alergii – co robić?

Ważne jest obserwowanie objawów alergii i kontakt z lekarzem w momencie ich wystąpienia. Jeżeli takie objawy jak katar łzawienie oczu, uczucie zmęczenia nasilają się u nas wiosną oraz latem to należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub alergologa celem przepisania optymalnego leczenia. Najczęściej w takich przypadkach najszybszą pomocą okażą się leki przeciwalergiczne, które należy brać w sezonie pylenia traw i drzew.

W przypadku objawów wstrząsu anafilaktycznego konieczny jest niezwłoczny kontakt z lekarzem. Taka sytuacja jest zawsze niebezpieczna dla życia, dlatego niezwykle ważna jest niezwłoczna wizyta u alergologa, który dzięki odpowiednim testom i badaniom będzie w stanie ustalić, na jakie alergeny jesteśmy uczuleni oraz w jakim stopniu. Jeżeli zajdzie taka potrzeba lekarz może przepisać pacjentom, u których istnieje duża szansa na wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego adrenaliny w specjalnej formie, którą chory po krótkim przeszkoleniu jest w stanie sobie sam zaaplikować np. po ukłuciu owada.

Jak rozpoznać wstrząs anafilaktyczny? Wstrząs rozpoczyna się w ciągu kilku do kilkunastu minut po zadziałaniu alergenu. Występują początkowo złe samopoczucie, uczucie niepokoju, lęk, nudności, nagłe zmiany skórne następnie szybko narastające uczucie duszności, spadek ciśnienia tętniczego. Nasilone objawy z czasem prowadzą do utraty przytomności. Jeśli występuje obrzęk szyi, języka, gardła może dojść do zatrzymania oddechu.

Z powodu szybko postępującego wstrząsu, niezwykle ważne jest, aby zareagować jak najszybciej na już początkowe, mało nasilone objawy i w czas zapewnić szybką aplikację leków oraz profesjonalną pomoc medyczną.

Autor: Lek. Bartłomiej Śmieszniak

 

Powiązane artykuły:

Alergia - kalendarz pylenia roślin >>

Alergia na kurz. Jak się objawia i jak ją leczyć >>

Jak odróżnić alergię od przeziębinia - poradnik >>

Mapa

Mapa
pyleń

ZOBACZ WIĘCEJ

Kalendarz

Kalendarz
pyleń

ZOBACZ WIĘCEJ

Aplikacja Mobilna dla alergików

Momester Nasal UWOLNIJ NOS

To aplikacja stworzona specjalnie z myślą o alergikach. Ma ułatwiać osobom cierpiącym na ANN kontrolę objawów choroby oraz poprawić komfort codziennego życia.

Kwiat

Aplikacja umożliwia monitoring aktualnego stanu pylenia roślin w całej Polsce.

Telefon

Dane zintegrowane są z największym ośrodkiem badań alergenów w Polsce OBAS i aktualizowane w aplikacji codziennie.

Pobierz Pobierz
Telefon
Kwiat

Aplikacja umożliwia monitoring aktualnego stanu pylenia roślin w całej Polsce.

Telefon

Dane zintegrowane są z największym ośrodkiem badań alergenów w Polsce OBAS i aktualizowane w aplikacji codziennie.

Praktyczne porady o alergii

NASTĘPNE