Allertec kontakt

Uczulenie na roztocze. Objawy i metody leczenia

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Roztocze to pajęczaki, żyjące w kurzu domowym. Ich odchody są jednym z najczęstszych alergenów, które mogą powodować uczulenie, zazwyczaj objawiające się katarem, łzawieniem oczu, chrypką i kaszlem. Powyższe objawy pojawiają się typowo rano po przebudzeniu lub podczas sprzątania. Dolegliwości zwykle ustępują po wyjściu z domu. Alergia na roztocze jest bardzo powszechna, występuje głównie w okresie jesienno-zimowym, jednakże może trwać przez cały rok, z różnym nasileniem objawów.

Alergia na roztocze – co to takiego?

Roztocze kurzu domowego to malutkie pajęczaki, niedostrzegalne gołym okiem. Największe osobniki mogą mieć wielkość do 1 milimetra. Najlepiej przebadane gatunki to roztocze Dermatophagoides pteronyssinus i Dermatophagoides farinae. To właśnie na alergeny tych gatunków przeprowadza się testy alergiczne.

Środowiskiem ich bytowania jest kurz - również ten ukryty. Najlepiej rozwijają się w pokojowej temperaturze. Roztocze poszukują schronieniach w miejscach, które dostarczają im pożywienia, odpowiednią wilgotność oraz temperaturę, czyli głównie w materacach, matach, dywanach, pluszowych zabawkach, zasłonach, meblach z tapicerkami czy roślinach domowych.

Roztocze żywią się ludzkim oraz zwierzęcym naskórkiem, dlatego domy i mieszkania są dla nich idealnym środowiskiem do życia i rozmnażania. Nawet nieduża ilość naskórka jest wystarczającym pożywieniem na wiele miesięcy.

Pajęczaki te same w sobie nie są groźne dla człowieka. Niestety ich odchody stanowią bardzo silny alergen. Dla osób mających predyspozycję do alergii, kontakt z nimi może spowodować pojawienie się typowych objawów. Jakich?

Alergia na roztocze - objawy

Objawy alergii na roztocze, z powodu miejsca ich bytowania, najczęściej pojawiają się rano po przebudzeniu, po trzepaniu dywanów, kocyków czy pościeli, w trakcie sprzątania i przebywania w zamkniętych pomieszczeniach. Do głównych objawów alergicznych należą:

  • poranny kaszel i chrypka,
  • katar i kichanie,
  • łzawienie i swędzenie oczu,
  • zmiany skórne – pokrzywka, zaczerwienienie, swędzenie skóry.

Zapobieganie alergii na roztocze

Jeśli zaobserwujemy u siebie podobne objawy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że rozwinęła się u nas alergia na roztocze. W takim wypadku powinniśmy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub alergologiem, którzy na podstawie wywiadu oraz badania fizykalnego mogą zalecić dodatkowe badania oraz testy, a w razie konieczności przepiszą stosowne leczenie.

Głównymi sposobami zapobiegania objawom są:

  • dbanie o odpowiednią higienę,
  • regularne wietrzenie pomieszczeń,
  • częste zmienianie pościeli, ręczników, pranie koców i narzut na łóżka oraz wszystkich innych przedmiotów, w których mogą się gromadzić roztocze,
  • okresowe poddawanie pościeli i pluszowych zabawek działaniu niskich temperatur,
  • stosowanie tzw. pościeli barierowej, która jest wykonana z tkanin syntetycznych, nieprzepuszczających roztoczy i alergenów,
  • stosowanie środków roztoczobójczych (akarycydów),
  • rezygnacja z dywanów, które ciężko doczyścić.

Należy pamiętać również o systematycznym sprzątaniu pomieszczeń, w których przebywamy – im więcej kurzu, tym lepsze warunki do bytowania dla roztoczy oraz większe ryzyko pojawienia się objawów alergii. Objawy alergii na roztocze najczęściej nasilają się jesienią i zimą, ponieważ w tym okresie ograniczenie wietrzenia mieszkań i domów pomaga im rozmnażać się i przeżyć.

Leczenie alergii na roztocze

Doraźnie możemy stosować dostępne bez recepty preparaty na alergię – należy jednak pamiętać, że przed zastosowaniem takich leków trzeba skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w celu uniknięcia potencjalnych objawów niepożądanych. Do takich leków należą np. preparaty z cetyryzyną.

W przypadku silnie nasilonych objawów, które utrudniają nam codziennie funkcjonowanie, lekarz może zalecić odczulanie. Polega ono na stopniowym podawaniu pacjentowi alergenu, wywołującego objawy, zaczynając od małych ilości, a następnie stopniowo zwiększając je w celu uzyskania przez chorego zmniejszonej wrażliwości na czynnik wywołujący alergię.

Autor: Lek. Bartłomiej Śmieszniak

 

Powiązane artykuły:

Gdy dom uczula. Jakie alergeny atakują nas w domu? >>

Rodzaj alergii - poznaj swojego wroga >>

Alergia - przyczyny powstania >>

Mapa

Mapa
pyleń

ZOBACZ WIĘCEJ

Kalendarz

Kalendarz
pyleń

ZOBACZ WIĘCEJ

Aplikacja Mobilna dla alergików

Momester Nasal UWOLNIJ NOS

To aplikacja stworzona specjalnie z myślą o alergikach. Ma ułatwiać osobom cierpiącym na ANN kontrolę objawów choroby oraz poprawić komfort codziennego życia.

Kwiat

Aplikacja umożliwia monitoring aktualnego stanu pylenia roślin w całej Polsce.

Telefon

Dane zintegrowane są z największym ośrodkiem badań alergenów w Polsce OBAS i aktualizowane w aplikacji codziennie.

Pobierz Pobierz
Telefon
Kwiat

Aplikacja umożliwia monitoring aktualnego stanu pylenia roślin w całej Polsce.

Telefon

Dane zintegrowane są z największym ośrodkiem badań alergenów w Polsce OBAS i aktualizowane w aplikacji codziennie.

Praktyczne porady o alergii

NASTĘPNE