Allertec kontakt

Alergia na kurz. Jak się objawia i jak ją leczyć?

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Jedno z najczęściej występujących uczuleń to alergia na kurz. Objawy bywają bardzo uciążliwe, najczęściej pojawiają się rano po przebudzeniu lub w trakcie sprzątania czy zabawy na dywanie. Dlaczego tak się dzieje? Jak sobie radzić z tą przypadłością?
Alergia na kurz – co to takiego?

Alergia na kurz – co to takiego?

Alergia na kurz to tak naprawdę uczulenie na roztocze kurzu domowego. Przyjęło się skrótowo nazywać ją alergią na kurz, ale faktycznym alergenem są odchody niewielkich pajęczaków, które w kurzu mieszkają. Ze względu na nieznaczne rozmiary nie jesteśmy w stanie zobaczyć ich gołym okiem. Oglądane pod mikroskopem, mogą przypominać pająki, ponieważ są z nimi blisko spokrewnione. Najczęściej występujące i najlepiej poznane są dwa rodzaje tych alergenów: Dermatophagoides pteronyssinus i Dermatophagoides farinae. Ich głównym pożywieniem jest złuszczony naskórek ludzki i zwierzęcy, więc bytują w miejscach zamieszkanych przez człowieka, a obecność zwierząt domowych zwiększa liczebność roztoczy.

Roztocze można znaleźć w pościeli, kocach, dywanach, miękkich zabawkach czy ręcznikach oraz na meblach i podłogach. Do rozwoju roztocze kurzu domowego potrzebują odpowiedniej temperatury i wilgotności. W naszym klimacie najkorzystniejsze dla nich warunki występują w lecie oraz wczesną jesienią, chociaż najcięższe objawy alergii na kurz obserwowane są zimą. Ma to związek ze zmniejszoną wentylacją powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych oraz spędzaniem w nich większej ilości czasu. Sprzyjające warunki dla roztoczy są w domach starych, zawilgoconych, rzadko sprzątanych i niewietrzonych.

Uczulenie na kurz (roztocza kurzu domowego). Objawy

Uczulenie na kurz, a dokładniej na roztocze kurzu domowego, ma charakter całoroczny i może wystąpić w każdym wieku, chociaż najczęściej diagnozowane jest już u dzieci. Jest to nadwrażliwość naszego układu odpornościowego na alergeny roztoczy. Alergicy reagują głównie na kał roztoczy, w którym znajdują się drażniące białka. Unoszą się one w powietrzu wraz z kurzem i są aspirowane do dróg oddechowych w trakcie oddychania lub osiadają na skórze, drażniąc ją. Do najczęstszych objawów alergii na kurz należą katar, kichanie i kaszel. Towarzyszyć im może świszczący oddech, duszność i ucisk w klatce piersiowej. Często występują też: zaczerwienienie, łzawienie i swędzenie oczu oraz swędzenie nosa i gardła. Dołączyć mogą zaburzenia koncentracji, bóle głowy, zmęczenie i trudności ze snem. Uciążliwym problemem bywają zmiany skórne o charakterze wyprysku atopowego. Pojawić się może zaczerwienienie na skórze, następnie grudki czy sączące ranki. Skóra staje się pogrubiała, przesuszona i swędząca, z widocznie zaznaczonymi naturalnymi bruzdami.

Często przy uczuleniu na kurz objawy pojawiają się lub nasilają rano, po przebudzeniu, ponieważ roztocze najchętniej zamieszkują w naszej pościeli, gdzie mamy z nimi największy kontakt podczas snu. Do intensyfikacji symptomów alergii dochodzi też podczas sprzątania, kiedy wycierany przez nas kurz unosi się w powietrzu, skąd może przedostać się do dróg oddechowych. U dzieci alergia pojawia się bardzo często podczas zabawy pluszakami, będącymi siedliskiem tych pajęczaków czy podczas zabaw na dywanie.

Jak leczyć alergię na kurz?

Podstawowym sposobem leczenia objawów alergii jest używanie preparatów przeciwhistaminowych, na przykład takich, które zawierają cetyryzyny dichlorowodorek. Żeby zapobiegać atakom alergii, należy również ograniczyć kontakt chorego z alergenami. Roztoczy kurzu domowego nie da się zupełnie usunąć z naszego życia, ale możemy skutecznie zmniejszyć ich liczbę. Warto szczególnie zadbać o higienę i porządek w miejscu, w którym przebywamy, a zwłaszcza śpimy. Jeśli ktoś z naszych bliskich jest alergikiem na roztocze kurzu domowego, starajmy się sprzątać podczas jego nieobecności. Poleca się regularnie zmieniać i prać pościel, czyścić zabawki, koce i ręczniki i przede wszystkim często wietrzyć pomieszczenia. Do ścierania kurzu najlepiej używać wilgotnej szmatki, a do odkurzania używać odkurzaczy w filtrem HEPA. Można również zaopatrzyć się w pokrowce na materac, które nie przepuszczają roztoczy czy zakupić pochłaniacz kurzu oraz zastosować środki roztoczobójcze.

Osoba z alergią na roztocze kurzu domowego powinna również udać się do alergologa, który przeprowadzi testy i ustali dokładnie, który patogen wywołuje alergię. Skuteczne może okazać się odczulanie, polegające na wielokrotnym podawaniu zwiększającej się dawki alergenu, co z czasem obniża wrażliwość organizmu.

Profilaktycznie, aby chronić dzieci przed rozwojem alergii, zaleca się unikanie dymu tytoniowego, szczególnie podczas ciąży i wczesnego dzieciństwa oraz karmienie wyłącznie piersią przez pierwsze miesiące życia. A jeśli już pojawią się objawy uczulenia na kurz, należy jak najszybciej udać się do specjalisty i podjąć odpowiednie leczenie, dzięki czemu ograniczymy dalszy rozwój choroby.

Autor: Lek. Irena Wojtowicz

 

Powiązane artykuły:

Lista najczęstszych alergii >>

Alergia - przyczyny powstania >>

Gdy dom uczula. Jaki alergeny uczulają nas w domu >>

 

Mapa

Mapa
pyleń

ZOBACZ WIĘCEJ

Kalendarz

Kalendarz
pyleń

ZOBACZ WIĘCEJ

Aplikacja Mobilna dla alergików

Momester Nasal UWOLNIJ NOS

To aplikacja stworzona specjalnie z myślą o alergikach. Ma ułatwiać osobom cierpiącym na ANN kontrolę objawów choroby oraz poprawić komfort codziennego życia.

Kwiat

Aplikacja umożliwia monitoring aktualnego stanu pylenia roślin w całej Polsce.

Telefon

Dane zintegrowane są z największym ośrodkiem badań alergenów w Polsce OBAS i aktualizowane w aplikacji codziennie.

Pobierz Pobierz
Telefon
Kwiat

Aplikacja umożliwia monitoring aktualnego stanu pylenia roślin w całej Polsce.

Telefon

Dane zintegrowane są z największym ośrodkiem badań alergenów w Polsce OBAS i aktualizowane w aplikacji codziennie.

Praktyczne porady o alergii

NASTĘPNE